Mød Endometriose Fællesskabet på Kvindelivsmessen 2026
Søndag den 27. september 2026 sætter Kvindelivsmessen i Køge fokus på kvinders sundhed, og Endometriose Fællesskabet er selvfølgelig med.
Du kan møde os på vores stand i Ravnsborghallen, hvor vi glæder os til en dag med gode samtaler, fællesskab og mere viden om endometriose, adenomyose og dysmenoré.
Kom forbi og mød os
Lever du med endometriose eller adenomyose, har du svære menstruationssmerter, eller er du pårørende? Måske er du stadig ved at finde ud af, hvorfor du har ondt, eller måske vil du bare gerne vide mere.
Uanset hvad er du meget velkommen til at komme forbi vores stand og sige hej.
Her kan du møde Endometriose Fællesskabet og høre mere om vores arbejde, vores fællesskab og de tilbud, vi har til kvinder med endometriose og deres pårørende.
Vi håber også, at dagen kan være med til at skabe større opmærksomhed om endometriose, adenomyose og dysmenoré. Alt for mange kvinder lever med smerter, der påvirker hverdagen, og viden om symptomer og muligheder for hjælp er vigtig.
En hel dag med fokus på kvinders sundhed
Kvindelivsmessen er ifølge arrangørerne Danmarks første messe med 100 procent fokus på kvinders sundhed.
I løbet af dagen kan du blandt andet blive klogere på underliv, smerter, bækkenbund, hormoner, samliv, seksualitet, overgangsalder, søvn, endometriose, blødningsforstyrrelser, brystkræft og kroppen efter graviditet og fødsel.
På Kvindescenen kan du desuden opleve skuespiller Ditte Hansen med showet KVINDELIV, og en række fageksperter holder oplæg om forskellige områder inden for kvinders sundhed.
Der vil også være forskellige udstillere, konkurrencer og musik og rig mulighed for at gå på opdagelse i ny viden om kvindekroppen gennem forskellige faser af livet.
Praktisk information
Dato: Søndag den 27. september 2026
Sted: Ravnsborghallen i Køge
Vi håber, at mange af jer har lyst til at komme forbi. Tag gerne din veninde, mor, søster eller partner med.
Vi glæder os til at møde jer på Kvindelivsmessen.