|
|
27-01-2010
Nyt fra Skejby!
Som noget nyt vil vi fra Skejby Sygehus samt Rigshospitalet, fremover skrive en fast klumme på Endometriose foreningens hjemmeside. Vi vil bestræbe os på at tage emner op, der har almen interesse, og alle er velkomne til at komme med forslag, som vi så kan vælge imellem.
I denne første klumme vil jeg gerne komme ind på et område, der jævnligt give anledning til diskussion. Det gælder naturmedicinske præparater, der tit lover god effekt på bl.a. endometriose uden nogen form for bivirkninger – men også til en rigtig god (=høj) pris.
Først vil jeg gerne understrege, at jeg meget støtter udviklingen af ny medicin. Det er helt afgørende for en sygdom som endometriose, at vi hele tiden arbejder på at forbedre behandlingen, der er jo stadig en del af jer, der har bivirkninger af de stoffer, vi anvender i dag. På den anden side er det vigtigt, at de midler, vi bruger, har været igennem den meget omfattende kvalitetskontrol, som lægemiddelstyrelsen kræver for at godkende ny medicin. Denne kontrol skal sikre, at den nye medicin har den virkning, som reklamerne lover, og at der ikke er ubehagelige bivirkninger. Netop bivirkningerne komme jo først frem, når bivirkningerne er nøje registreret i de såkaldte kontrollerede studier. Her vil man tit trække lod således at halvdelen får medicinen, mens den anden halvdel får uvirksomme piller. Herved kan man sikre, at den positive virkning ikke kun skyldes at man tror på den nye medicin og på den læge, der har skrevet den ud. Så kan man jo lige så godt anvende kalktabletter, så længe lægen optræder troværdigt og venligt.
Jeg har valgt dette emne, fordi vores formand Anne Hovmøller netop har spurgt mig, om midlet Endovan har den effekt, der bliver lovet i reklamerne. Jeg har set på hjemmesiden for Endovan, og her lover producenten at stoffet er effektivt, det har ingen bivirkninger, og at det virker forebyggende overfor endometriose. Det har heller ingen betydning at man tager anden medicin. Det lyder jo rigtig godt, og jeg har set på, hvad Endovan indeholder. Her er tale om 4 stoffer: Nattokinase, EGCG, Lycopenin og Vitrex.
Nattokinase påvirker evnen til at danne koagler, og dermed blodets evne til at størkne. Dette er sådan set i god overensstemmelse med ret nye fund indenfor endometriose forskningen, men der er ingen studier på endometriose patienter. Vi ved heller intet om bivirkninger, men der er beskrevet et tilfælde af hjerneblødning hos en patient, der dog samtidig tog anden medicin.
EGCG (forkortelse for Epigallocatechin gallate) er et stof, der forekommer i grøn the. I en dyremodel modvirker det faktisk endometriose, men vi ved intet om virkninger og bivirkninger hvis stoffet gives til kvinder i tilsvarende mængde.
Lycopenin er en antioxidant, og der har været mange spekulationer om disse stoffers virkning på endometriose. Der er dog ingen studier på mennesker.
Jeg har været på nettet for at finde oplysninger om Vitex. Ifølge hjemmesiden http://www.answers.com/topic/chasteberry-tree er der tale om tørrede frugter fra et træ, der vokser ved middelhavet. Frugterne indeholder bl. A. Vitrex, og ifølge National Centre for Alternative Medicine kan bivirkningerne være maveproblemer og svimmelhed.
Alt i alt kan man jo ikke sige at der ikke skulle være effekt af Endovan på endometriose, men vi ved bare ingenting om det. Desuden har jeg det rigtig svært med Endovan-hjemmesidens ord om at der ikke er bivirkninger, når det nu godt kunne være tilfældet. Indtil videre er det nok bedst at følge Endometriose foreningens almindelige råd om sund livsførelse, og lade være med at bruge penge på dyre præparater, hvor virkningen ikke er bevist.
Axel Forman, Professor
Skejby Sygehus
|